Zájem o hypotéky klesá

Jak jsou na tom zájemci o vlastní bydlení?

Ten, kdo přemýšlel nad pořízením vlastního bydlení, ať už domu, či bytu, znepokojivě sleduje stále rostoucí ceny nemovitostí a rapidně se zvyšující úrok u hypoték. To dokazují i data České bankovní asociace (ČBA). Podle ní úroková sazba u hypoték vystoupala z dubnových 4,39 % na 4,64 %. Hypotéky tak zdražují již 15. měsícem po sobě a dosáhly na nejvyšší úroveň od roku 2010. Nabídky se podle ČBA pohybují v rozmezí 5,5-7 %. To způsobuje menší zájem o hypotéky, kdy podle ČBA byl v květnu meziroční propad o hypotéky o 60 %. 

Vývoj trhu s nemovitostmi

V minulosti byl počet klientů s vlastními zdroji a hypotékou poměrně vyrovnaný, nyní se postupně mění. Rapidně se snižuje počet kupujících nemovitostí pro vlastní bydlení, naopak stoupá počet klientů kupujících nemovitost jako investici. Mnozí zájemci, kteří by ještě před nějakou dobou na hypotéku bezproblémově dosáhli, musejí zůstávat například v nájemním bydlení.

Společně se stále nedostatečnou nabídkou nových bytů, pomalým procesem povolování nových staveb, rostoucí cenou stavebních prací a materiálu povede aktuální nepříznivý vývoj na hypotečním trhu k tomu, že se už tak špatná dostupnost vlastního bydlení ještě zhorší.