Revolvingový úvěr

Co je Revolvingový úvěr?

Revolvingový úvěr je speciální půjčka od banky i nebankovní instituce, která umožňuje opakované čerpání financí bez potřeby uzavírat novou smlouvu. Smlouva se zpravidla uzavírá na dobu jednoho roku. K revolvingovému úvěru se ve většině případech poskytuje i kreditní karta. Jednoduše řečeno budete mít k dispozici určité finanční prostředky, pro náš příklad si uvedeme například 20 000 Kč. Těchto 20 000 Kč budete mít k dispozici po celý rok a podle vaší potřeby si z těchto 20 000 Kč můžete čerpat finance až do výše úvěrového rámce, což je zmíněných 20 000 Kč. Je jedno, jestli si jeden týden vyberete 5 000 Kč a druhý týden 15 000 Kč. Nebo jen 5 000 Kč a po zbytek měsíce nic.

Vyčerpané finance je pak potřeba zaplatit zpět, a to zpravidla ve splátkách. Pokud je doba splatnosti například jeden měsíc, a vy vyčerpáte z výše uvedených 20 000 Kč například 5 000 Kč, budete muset ke dni vyúčtování zaplatit vyčerpaných 5 000 Kč + poplatky za čerpání. Po zaplacení máte k dispozici znovu 20 000 Kč, které můžete dále čerpat. V některých případech můžete vyčerpanou částku zaplatit dříve, u některých poskytovatelů si můžete splátku odložit, u některých je zase čerpání do určité výše bez poplatků. Záleží, kterého poskytovatele si vyberete. Tato forma úvěru je většinou bezúčelová, peníze tak můžete použít pro běžné nákupy, pro nákup mobilního telefonu, pro opravu auta, nebo například na dovolenou. V zahraniční se například pro zapůjčení auta vyžaduje kreditní karta – můžete využít právě tu, kterou jste získali k úvěru. Je to jen na vás.

Kdy je vhodné revolvingový úvěr čerpat?

Ať už jste podnikatel nebo fyzická nepodnikající osoba, finanční rezerva se vždy hodí. Hlavně, kdy je potřeba něco zaplatit. V případě revolvingového úvěru můžete finance čerpat postupně a nemusíte většinou nikomu sdělovat, na co je použijete. Pokud vám tedy občas schází peníze do výplaty, revolvingový úvěr by s tímto problémem mohl pomoci. Před výplatou budete například potřebovat zaplatit účet za telefon. Zaplatíte ho pomocí úvěru a po výplatě vyčerpanou částku zaplatíte zpět. Nedostanete se tak do problémů s operátorem a nikdo nebude vědět, že peníze jsou půjčené.

Kdy není vhodné revolvingový úvěr čerpat?

Určitě není vhodný pro osoby, které ví, že by si nemohly dovolit platit měsíční splátky. Poplatky a úrokové sazby jsou v případě prodlení opravdu vysoké, protože tím porušíte smlouvu. Zároveň není vhodné pro dlouhodobé čerpání celého úvěrového rámce. Pokud si chcete půjčit na delší dobu větší částku, můžete využít srovnání dlouhodobých půjček od nebankovních společností.

Výhody

Mezi výhody samozřejmě patří, že peníze máte k dispozici po celou dobu trvání smlouvy a nemusíte tak při každém čerpání sjednávat smlouvu novou. Úroky se počítají pouze z částky vyčerpané z úvěrového účtu. Věrným klientům se zpravidla výše úvěrového rámce postupně zvyšuje. Také je administrativně nenáročný a lze ho sjednat online. Revolvingovým úvěrem si také vytvoříte finanční rezervu, kterou využijete jen v případě potřeby, a to bez toho, aniž byste to museli někomu oznámit. 

Nevýhody

Mimo výhody má tato forma úvěru také nevýhody. Mezi jeho hlavní nevýhodu patří vysoké poplatky v případě prodlení splátky. Zpočátku je výše úvěrového rámce nižší, ale postupně se v případě řádného splácení může zvyšovat. Takže se jistě hodí pro věrné klienty, které se budou vracet k dané společnosti. U některých poskytovatelů je smluvně stanovena minimální měsíční splátka, kterou je potřeba v případě čerpání financí zaplatit.

Poskytovatelé revolvingových úvěrů

Mezi přední poskytovatele revolvingového úvěru patří Twisto, což je mediálně známá a v poslední době velice oblíbená služba. Jedná se také o specifickou formu revolvingového úvěru, ale z osobní zkušenosti ji můžeme doporučit, jelikož jejím používáním získáte řadu výhod. Mezi další využívané poskytovatele patří Everyday+, Cofidis a Ferratum. Oblíbený je také Provident i Home Credit.

Home-Credit-logo
Home Credit
4.2/5
Everyday-pujcka-logo
Everyday Plus
4.2/5
Provident-logo
Provident
3.3/5
Cofidis-logo
Cofidis
4.6/5
Twisto-logo
Twisto
4.9/5
Ferratum-logo
Ferratum
4.7/5