Mintos

Co je Mintos

Mintos funguje od roku 2015 a je to online investiční platforma, která umožňuje investovat do spotřebitelských a podnikatelských úvěrů a vydělávat tak na úrocích. Dříve tuto možnost měly pouze banky a institucionální investoři. Na Mintosu nabízí investiční příležitosti přes 60 úvěrových společností z 33 zemí. K dispozici je aplikace se stažení na App Store a Google Obchod, ale lze také využívat webové rozhraní.

Jak začít s Mintos

Abyste mohli začít investovat přes Mintos, bude potřeba vytvořit registraci. Je zde možnost investovat jako společnost, či jako fyzická osoba. V tomto případě se budeme věnovat pouze investicím jako fyzická osoba. Po registraci a ověření totožnosti občanským průkazem se můžete pustit do investic.

ciste-vynosy-mintos
Čisté výnosy

Vzdělávání

Pro tento způsob investic není nutné, abyste byli v oboru nadstandardně vzdělaní, avšak je dobré, pokud budete rozumět, jak úvěrové listy a investice fungují. Mintos si tak pro Vás připravil Akademii, kde se naučíte vše potřebné. V současnosti je k dispozici pouze v angličtině.

Jak Mintos funguje

Mintos propojuje žadatele o úvěr s investory skrze nebankovní společnosti. To znamená, že Mintos žádné peníze neposkytuje, ale je článkem mezi úvěrovou společností a investory, kteří finance poskytují. Úvěrové společnosti si Mintos prověřuje na základě dříve dosažených výsledků, aby se minimalizovala případná rizika.

Zjednodušeně se jedná o P2P půjčky (peer-to-peer), kdy podobně funguje například Zonky. Tento způsob financování je v poslední době velice oblíbený, jelikož funguje jako půjčování peněz mezi lidmi téměř napřímo. Na jedné straně jsou žadatelé o úvěr skrze nebankovní společnost, na druhé pak investoři, kteří finance poskytnou. Na Mintosu se nabídky zobrazí na tržišti (primárním a sekundárním trhu) a investor si v případě ručního investování vybere, do které půjčky chce investovat. S každou provedenou splátkou pak investorovi přijde úrok a patřičná jistina na účet Mintosu. Mezi úvěrové společnosti na Mintos patří i česká Acema.

financovane-uvery-mintos
Financované úvěry

Strategie investování

S Mintosem máte několik možností, jak investovat peníze. Odvíjí se podle času, které tomuto chcete věnovat, ale také podle Vašich zkušeností. Níže jsou popsány 3 strategie, které jsou v současnosti dostupné.

Investovat lze například do:

  • Hypotečních úvěrů
  • Osobních půjček
  • Krátkodobých půjček
  • Půjček na automobily
  • Podnikatelských půjček
  • Financování faktur
  • Půjčky se zástavou
  • Zemědělských půjček
  • a dalších…
uvery-mintos

Výběr finančních prostředků

Pokud máte volné (nezainvestované) finanční prostředky ve Vašem účtu Mintos, můžete je vybrat. Osobně pro výběry využívám Revolut a peníze jsou na účtu standardně druhý den, Výběr prostředků je zcela zdarma.

FAQ

U příjmu z investic do úvěrů prostřednictvím dohod o postoupení (tzv. pohledávky) není Mintos povinen odvádět srážkovou daň. To znamená, že na svůj účet dostáváte plnou výši příjmů z investic (hrubý příjem) a příslušnou daň jste povinni zaplatit v souladu s právními předpisy země, ve které jste daňovým rezidentem.

Investovat na Mintosu můžete klidně od 50 €. Pokud chcete však využívat některou z automatizovaných strategií, doporučujeme částku vyšší. V Mintosu jsou investoři, kteří investuji několik tisíc korun, ale také několik milionů korun – je to pouze na Vás a Vašich možnostech.

Aplikace Mintos je k dispozici v App Store a Google Obchod. Pro investice však můžete využít webové rozhraní v prohlížeči.

K dispozici jsou následující měny: CZK, DKK, EUR, GBP, KZT, PLN, SEK, MXN

Ano, Mintos je zcela zdarma, a to včetně výběru a vkladu finančních prostředků.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *