Konsolidace půjček nebo úvěrů označuje sloučení více půjček do jedné. V případě, že má klient více půjček, a to i od více poskytovatelů, může si je všechny sloučit do jedné. Výsledkem je snížení měsíčních nákladů na splácení více půjček. Doba splatnosti se sice prodlouží, ale zase je vyšší pravděpodobnost, že klient dokáže své závazky splatit bez problémů. V praxi banky nabízejí poskytnutí úvěru na splacení pohledávek (úvěrů a kontokorentů) u jiných bank a institucí. V některých případech lze využít konsolidaci i pro splacení nebankovních půjček, vše záleží na podmínkách společnosti, od které si chcete úvěr vzít. Zjednodušeně se tak jedná o běžný úvěr, avšak tento je určen právě na splacení závazků vůči poskytovatelům.
Kdy je vhodné zvolit konsolidaci?
Zvažovat sloučení více půjček do jedné je vhodné v případě, že máte několik půjček i třeba u různých bank a všechny splátky platíte v jedno období. V tomto případě lze předpokládat, že měsíční náklady jsou vysoké, což výrazně zasáhne do finančního rozpočtu. Můžeme si uvést jednoduchý příklad… Máte celkem 3 půjčky a měsíční splátky jsou u každé 3 000 Kč. U jedné zbývá splatit 9 000 Kč (zbývají 3 měsíce), u druhé 12 000 Kč (zbývají 4 měsíce) a u třetí 15 000 Kč (zbývá 5 měsíců). Celkem zbývá splatit 36 000 Kč. První splátku budete mít splacenou po 3 měsících, což znamená, že ještě tyto 3 měsíce budete muset celkově splácet 9 000 Kč měsíčně. To může být pro někoho vysoká částka, a tak se rozhodne, že si tyto 3 půjčky od banky A převede k bance B a tam si je sloučí do jedné. V praxi to funguje tak, že banka B vám poskytne úvěr tak vysoký, abyste mohli splatit pohledávky u banky A. Toto lze využít nejen pro úvěry, ale také pro kontokorenty. Některé banky vám půjčí i nějaké peníze navíc. U našeho příkladu budeme brát v potaz, že chcete pouze sloužit půjčky bez kontokorentu a peněz navíc. Banka B vám tedy poskytne úvěr ve výši 36 000 Kč. Tyto finance použijete na zaplacení pohledávek u banky A a přicházíte tak o měsíční splátku ve výši 9 000 Kč. Vznikne vám ale pohledávky u banky B, kde si nastavíte měsíční splátku na 4 000 Kč s dobou splatností na 9 měsíců. Výsledkem je sice prodloužení doby splatnosti, ale na druhou stranu snížení měsíčních nákladů, kvůli kterým se můžete dostat do finančních problémů. Z logického hlediska je lepší platit menší měsíční splátku, pokud mi to do budoucna pomůže, a to i za cenu prodloužení doby splatnosti.
Bankovní poskytovatelé konsolidace
Mezi přední bankovní poskytovatele konsolidací v České republice patří Moneta Money Bank, Česká Spořitelna, Raiffeisenbank a mBank, které máme ověřené. Samozřejmě na trhu jsou i další banky, kde si můžete půjčky sloučit do jedné.
Nebankovní poskytovatelé konsolidace
Mezi přední nebankovní poskytovatele konsolidací v České republice patří především Home Credit, Ferratum a Cofidis. Specifickým poskytovatelem je Acema, která poskytuje nejen sloučení půjček do jedné, ale řadu dalších služeb, které využijí nejen fyzické osoby, ale také firmy.